podstawowe dane

Stolica: Tunis

Powierzchnia: 163 610km2

Ludność: 10 384 000

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Jêzyk urzędowy: arabski

Religia: islam - 98%

Djerba

Djerba - wyspa tysiąca palm

Djerba to tunezyjska wyspa usytuowana w odległości 300 km od Sousse i Monastyru. Wyspa ta ma średnio 20 km szerokości i 25 km długości. Jej powierzchnia wynosi 510 km2, a zamieszkuje ją 120000 mieszkańców (z czego ponad połowa w największym mieście Houmt Souk). Z powodu idealnego klimmatu do wypoczynku, rozwinęła się tu potężna baza turystyczna. Szczególnie zadowoleni z wypoczynku na wyspie, są ci, którzy oczekują przepięknych plaż i możliwości uprawiania sportów wodnych. Zimą i wiosną istnieją tu szczególnie korzystne warunki do organizowania wycieczek rowerowych i innych form aktywnego wypoczynku.

djerba

Wielowiekowa, burzliwa historia spowodowała, że wyspę têą zamieszkuje popuolacja złożona z mieszkańców różniących się pochodzeniem i wyznawaną religią. Obok siebie mieszkają potomkowie rdzennych Berberów, czarnskórzy przybysze z południa Afryki, a tak¿e Żydzi i Chrześcijanie. Tak różnorodne i wielokulturowe społeczeństwo jest otwarte na gości z zewnątrz, którzy z łatwością mogą nawiązać kontakt z rdzennymi mieszkańcami.

Stosunkowo niewielki rozmiar wyspy sprawia, że w ciągu jednego dnia można zwiedzić całą wyspę. Na wyspie rozsianych jest wiele wiosek, które zachowały swój tradycyjny charakter. Niewielkie domy z charakterystycznymi niebieskim dzwiami położone wśród palm i oliwkowych zagajników , sa nieodłącznym elementem krajobrazu Djerby.

Houmt Souk - jedyne miasto

Jedynym miastem na Djerbie jest Houmt Souk. Miasto polożonej jest w niewielkiej odległości od morza, a jego centralnym punktem jest targ, na którym są sprzedawane wyroby wykonane mistrzowską ręką miejscowych rzemielśników. Wspaniałe wyroby garncarskie, recznie tkane dywany o bajecznych wzorach mogą być doskonałą pamiątką z Afryki.W okolicach tego targu umiejscowionych jest mnóstwo uroczych kafejek i restauracji, w których za przystępną cenę można spróbować specjałów tunezyjskiej kuchni.

W Homnt Souk (jak i na całej wyspie) można też podziwiać architekturę sakralną. Jest tu wiele małych meczetów, które powstały w rożnym czasie i mają rożnorodną formę. Warta zauważenia jest żydowska synagoga Griba. Jest to centralny punkt modlitwy Żydów z całej Północnej Afryki.

©www.etunezja.info