podstawowe dane

Stolica: Tunis

Powierzchnia: 163 610km2

Ludność: 10 384 000

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Jêzyk urzędowy: arabski

Religia: islam - 98%

Kuchnia w Tunezji

Bogata historia tunezyjskiej kuchni.

Wielowiekowa, burzliwa historia miała także istotny wpływ na obecne upodobania kulinarne tunezyjczyków. Dzisiejsza kuchnia Tunezji jest fantastyczną miesznką tradycji kulinarnych rdzennych mieszkańców pustyni, wpływów orientalnych i tradycji europejskich. Połączenie tak różnorodnych stylów kulinarnych dało wyjątkowy, niepowtarzalny efekt. Odkrywanie bogatych tradycji kulinarnych i delektowanie się specjałami tak odmiennymi od tych spotykanych w kulturze europejskiej może być przygodą dla każdego podróżnika.

Pikantne smaki

Jak we wszystkich śródziemnomorskich krajach, Tunezja oferuje "słoneczną kuchnię" , bazującą głównie na oliwie z oliwek, przyprawach pomidorach, owocach morza ( w tym szeroki wybór ryb) i baraninie i jagnięcinie (ze względów religinych nie spożywa się mięsa wieprzowego). W przygotowaniu wielu popularnych potraw kuchni tunezyjskiej są obficie używane pikantne przyprawy np.papryczki chili, czosnek, co powoduje , że niektórych przypadkach potrawy mogą "nieprzyswajalne" dla znacznej części Europejczyków nie przyzwyczajonych do tak naturalnych, intensywanych smaków i zapachów. Na każdym miejskim bazarze mo¿na znaleźć najróżniejsze przyprawy z całego świata. Dzięki swobodnemu dostępowi do morza i znacznej ilości portów rybackich tunezyjskie restauracje maja zapewniony stały dostêp do świeżych, różnorodnych gatunków ryb i innych owoców morza.

Tak jak w ka¿dym kraju w Tunezji jest kilka popularny potraw, które są nieodłącznym elementem większości posiłków.

Brik brik

Ten symbol tunezyjskiej kuchni to złożny w trójkąt, cieniutki placuszek faszerowany nadzieniem. Swoją popularność brik zawdzięcza temu, że może być przygotowany na wiele różnorodnych sposobów. Do przygotowania farszu użyć można: ryb, owoców morza, jagnięciny, szpinaku, grzybów, suszonych owoców. Aromat przygotowanego farszu jest dodatkowo wzbogacany znaczną ilością aromatycznych przypraw (mięta, kolendra, tymianek itp.) Ponadto w każdym briku powinno znaleźć się rozlane zółtka. Po krótkotrwałym sma¿eniu na rozgrzanej oliwie aromatyczny brik jest gotowy do spożycia.

Harissa

Harissa to rodzaj gęstego, pikantnego sosu powstałego z papryczek chili, czosnku, kolendry, kminku (i innych przypraw) oraz oliwy. Harissa można jeść rozsmarowana na bagietca, można dodawać ją do kiełasek merguez, do rybnej zupy szorba, do nadzienia brika. Harissa jest tak poularna , że można ją nabyć w na każdym bazarze i najmniejsztm sklepie - w puszkach, słoiczkach i tubkach.

©www.etunezja.info