podstawowe dane

Stolica: Tunis

Powierzchnia: 163 610km2

Ludność: 10 384 000

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Jêzyk urzędowy: arabski

Religia: islam - 98%

Monastyr

Monastyr - tradycja i nowoczesność

Monastyr jest położony w odległości 165 km od stolicy kraju Tunisu. Jest to miasto portowe, leżące w środkowej części wschodniego wybrze¿a Tunezji. W odległości 20 km od Monastyru leży inna popularna miejscowość wypoczynkowa Sousse, a pomiędzy tymi dwoma ośrodkami usytuowany jest międzynarodowy port lotniczy Monastir-Skanes. Obecnie miasto liczy około 40 000 mieszkańców.

W ostatnich latach Monastyr stał się jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Tunezji. W znacznym stopniu przyczynił się do tego fakt, że jest to rodzinne miejscowość pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Bourguiby. Z tej przyczyny poczynone zostało wiele inwestycji, które pozwoliły przekształcić Monastyr w dynamicznie rozwijający się ośrodek wczasowy.

Współistnienie nowoczesnej, doskonale rozwiniętej infrastruktury turystuycznej i doskonale zachowanych zabytków świadczących o bogatej przeszłości tego miejsca sprawia, że jest to idelane miejsce na wypoczynek dla osób, które pragną połączć wakacyjny relaks z poznawaniem starożytnej historii.

Monastyr - najciekawsze miejsca

Ribat

Ribat Monastyr

Głowną atrakcją turystyczną Monastyru jest Ribat, który w przeszłości pełnią funkcję muzułmańskiego klasztoru, a także twierdzy broniącej wybrzeżea. Ta monumentalna budowla, której początki sięgają 796 roku, w ciągu wieków była wielokrotnie rozbudowywana i dostosowywana do potrzeb ówczenych władców. W rezultacie architektura tego miejsca pełnego schodów, krętych przejść i korytarzy sprawia wrażenie nieco chaotycznej, mimo to jest uwa¿ana za najwspanialszy przykład islamskiej sztuki obronnej. Z wieży strażniczej i wałów obronnych rozciąga się fantastyczny widok na wybrzeże i miasto. Specyficzna atmosfera tego miejsca i doskonale zachowane zabytki powodują, że miejsce stanowi doskonałą scenerię do produkcji filmowych i teatralnych.

Podczas zwiedzania Ribatu nie mo¿na przeoczyæ Muzeum Sztuki Islamskiej, które znajduje siê w dawnej sali modlitewnej. Imponująca kolekcja wczesnoarabskich monet, rękopisów, tradycyjnych wyrobów garnacarskich, przyrządów do nawigacji za pomocą gwiazd (astrolabów), map itp. potwierdza, że na tej ziemi już od wielu wieków rozwijała się sztuka, kultura i nauka.

Mauzoleum Bourgriby

Habib Bourguiba Mauzoleum

Kolejnym obowi±zkowym punktem w planie zwiedzania Monastyru jest Mauzoleum Bourgriby. Jest to miejsce spoczynku pierwszego prezydenta Tunezji (zmarłego w 2000r ), jego rodziców i żony. Budowę mauzoleum zaczęto w już w 1963 roku. Jego architektura ma wiele podobieñstw do tradycyjnego meczetu. U wejścia do mauzoleum usytuowione są dwa miniarety. Uwagę zwracają 3 ogromne kopuły - centralna w kolorze złotym, a dwie boczne w kolorze zielonym.

W centralnej sali mauzoleum znajduje się sarkofag z białego kamienia nad którym wisi ogromny,imponujący kryształowy żyrandol. W sąsiednich pomieszczeniach znajduje się małe muzeum muzeum, oraz płyty nagrobne współpracowników prezydenta. Budowle koniecznie trzeba zobaczyć chociaż ze względu na imponujące przepych z jaki zostały urządzone wnętrza. W mauzoleum wartę honorową pełnią dwaj strażnicy.

©www.etunezja.info