podstawowe dane

Stolica: Tunis

Powierzchnia: 163 610km2

Ludność: 10 384 000

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Jêzyk urzędowy: arabski

Religia: islam - 98%

Pogoda w Tunezji

Klimat Tunezji

W Tunezji dominują dwie strefy klimatyczne. Pólnocna Tunezja jest pod znacznym oddziaływaniem Morza Śródziemnego. Bliskość dużego akwenu wodnego powoduje, że w tej części kraju jest znacznie więcej opadów, a temperatura przez większość roku jest umiarkowana. Jednak latem nawet na pólnocnych krańcach Tunezji jest bardzo upalnie i prawie nie pada deszcz. Opady w tej części kraju nasilaja się wiosną i jesienią, kiedy to przychodzą rzadkie, lecz intensywne burze.

W miarę posuwania się na południe klimat staje się bardziej suchy, a temperatury wyższe, aż zaczyna się Sahara. Są na niej takie miejsca gdzie deszcz nie gości nigdy, a temperatura osiąga rekordowe rezultaty.

sahara tunezja

Do opalania siê i zwiedzania

Z powodu tak zróżnicowanego klilmatu warto wybrać odpowiednią porę do odwiedzin w Tunezji. Dla osób, które oczekuja czekoladowej opaleniazny i kąpieli w morzu najlepszym wyborem są miesiące letnie, w których temperatura przekracza 30C.

Dla amatorów aktywnego wypoczynku takie upały nie są komfortowe. Dla turystów (zwłaszcza indywidualnych), którzy chcą wypoczywaæ aktywnie znacznie bardziej odpowiednią porą, będzie wczesna wiosna.Po zimowych opadach deszczu przyroda wspaniale rozkwita a wiosenne dni są juą ciepłe. Natomiast najlepszym okresem do organizowania wycieczek na Saharę jest jesień. Wtedy wycieczki w głąb pustyni nie sa juz tak męczące.

Poniższe wykresy przedstawiają kształtowanie się temperatury i opadów w stolicy Tunezji- Tunisie

temperatura w tunezji opady w Tunezji
©www.etunezja.info