podstawowe dane

Stolica: Tunis

Powierzchnia: 163 610km2

Ludność: 10 384 000

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Język urzędowy: arabski

Religia: islam - 98%

Porady dla turystów

Porady przed wyjazdem do Tunezji

Podczas planowania wycieczki do innego kraju, zwłaszcza o odmiennej kulturze, warto jest zapoznać z obowiązującymi tam przepisami i zwyczajami, aby uniknąć przykrych niespodzianek

Waluta

Aktualny kurs waluty w Tunezji

Waluta: dinar tunezyjski (TND) 1 TND = 1000 milimów;
1 EUR = 1,97 TND; 1 USD = 1,44 TND;
1 PLN = 0,50 TND; 1 TND = 2,00 PLN (kurs z 22.06.2011)

Przepisy wjazdowe

indywidualne wyjazdy do Tunezji wiąż się z koniecznością uzyskania wizy dla obywateli polskich, bez względu na miejsce ich zamieszkania.Łącznie pobyt turystyczny nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Przy wjeździe nie wymaga się biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty na czas pobytu. Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące po dacie deklarowanego powrotu. Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości co do jego autentyczności.

Obywatele polscy niezależnie od kraju, z którego rozpoczynają podróż, mogą wjeżdżać do Tunezji bez wizy tylko w ramach wyjazdów grupowych organizowanych przez biura podróży i pod warunkiem przekroczenia granicy wraz z grupą, zgodnie z listą pasażerów linii lotniczych. Powrót powinien nastąpić na tych samych zasadach.

Przepisy celne

Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych. Jest to jednak wskazane, jeśli zakłada się ewentualność wywozu nie wydanych dewiz w kwocie przekracej 1000 USD. Nie ma ograniczeń w wymianie dewiz na walutę miejscową. Nie wydane dinary można wymienić przy wylocie na dewizy po okazaniu karty pokładowej i dowodu wymiany dewiz na dinary. Zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Dozwolony jest wwóz: rzeczy osobistych, 400 szt. papierosów lub cygar, 2 l alkoholu poniżej 25% i 1 l powyżej 25%, dwóch aparatów fotograficznych i 20 filmów, jednej kamery filmowej i 20 kaset.

Zdrowie

W Tunezji nie występuje zagrożenie epidemiologiczne, nie ma więc obowiązku szczepień przedwyjazdowych. Wskazane są jednak szczepienia przeciw polio i tężcowi. Przy wwozie zwierząt wymagane są bezwzględnie weterynaryjne certyfikaty zdrowia i szczepień. Należy się również zaopatrzyć w lekarstwa na wypadek ewentualnych dolegliwości przewodu pokarmowego związanych ze zmianą diety i wody.

Informacje dla kierowców

Polskie prawo jazdy jest uznawane w Tunezji. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ przepisy ruchu drogowego nie zawsze są respektowane przez tamtejszych kierowców, a stan techniczny pojazdów pozostawia wiele do życzenia. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność - Tunezyjczycy swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego, a stan techniczny pojazdów nie zawsze jest dobry.

Bezpieczeństwo

Tunezja jest krajem bezpiecznym, jednak ze względu na sytuację w regionie zaleca się uwzględnienie ewentualnych komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat warunków bezpieczeństwa w tym kraju, a w razie wątpliwości należy kontaktować się z Ambasadą RP w Tunisie.

wykorzystano informacje pochodzące z http://www.msz.gov.pl/
©www.etunezja.info