podstawowe dane

Stolica: Tunis

Powierzchnia: 163 610km2

Ludność: 10 384 000

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Jêzyk urzędowy: arabski

Religia: islam - 98%

Tabarka

Tabarka

Tabarka jest niewielkim portowym miastem połozonym w pólnocno- wschodnim zakątku Tunezji w odległości 175 km od stolicy kraju Tunisu, a w odległości 22 km do granicy z Algierią. Miasto ma połączenie kolejowe z Tunisem i Mateur, a drogowe z Tunisem, Le Kef, Ain Draham i Bizerte. Tabarka jest jednym z najbardziej malowniczych i "zielonych" miast Tunezji. Z jednej strony miasta rozciągają się plaże, z drugiej łagodne wzgórza porośnięte dębem korkowym, mimozami i lasami sosnowymi.

Miasto zbudowane jest na miejscu dawnej fenickiej kolonii Thabarca. W czasach rzymskiego panowania w Tunezji Tabarka była istotnym portem używanym do transportu drewna, marmuru i produktów rolniczych do Rzymu. W 16 wieku władzę nad tym miejcem posiedała Genueńska rodzina, która wybudowała potężną twierdzę mającą za zadanie bronić rybków i handlarzy. W następnych latach Tabarka zostawła głównie pod wpływami francuskimi.

Tabarka - najciekawsze miejsca

Genuñska forteca

fort tabarka

Niewątpliwie najciekawszym widokiem na Tabrace jest wyspa Tabarka i usytuowiona na niej genueńska forteca. Wyspa położona jest w odległości ok. 1 km w kierunku północnym od mariny. Jest to mała wysepka o wymiarach 400 na 600m. Po drugiej wojnie światowej francuzi połączyli wysepkę z lądam stałym za pomocą nasypu z piachu.

Na szczycie dzikiej wysepki posadowiony jest XVI-wieczny fort.Od 1541 roku do połowy 18 wieku był to jedyny chrześcijanski bastiony w Ottomańskim Imperium. Obecnie budowla wciąż zajmowana jest przez wojsko tunezyjskie, jedynie niewielka część, które zawiera małe muzeum ze wspaniałą mozaiką, jest udostępniona zwiedzającym.

formy skalne tabarka

Formy skalne

Wielowiekowa działalność warunków naturalnych spowodowała powstanie fascynujących form skalnych. Olbrzymie bloki skalne, o wysokości nawet 20m., ufromowane są w w różnorakie, fantazyjne spowodowane wiekami procesów erozyjnych kształty i sprawiają naprawdę imponujące wrażenie.

Rzymskie ruiny

Jak wielu tunezyjskich miatach z bogatą hitorią, tak i w Tabrace znajdziemy ślady pobytu Rzymian w tym mieście. Te zabytki nie są może doskonale zachowane i interesujące, jednak wskazują na burzliwą historię tego miejsca, z którego przed wiekami wyruszały do Europy statki z lwami i marmurem

©www.etunezja.info