podstawowe dane

Stolica: Tunis

Powierzchnia: 163 610km2

Ludność: 10 384 000

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Jêzyk urzędowy: arabski

Religia: islam - 98%

Tunis

Tunis - witamy w stolicy

Stolica Tunezji jest położon a 10 kilometrów od Morza Środziemnego. Miasto jest zadziwiającą mieszanką nowoczesności i tradycji. Wpływy różnych, kultur na przestrzeni wieków sprawiły, że Tunis nie ma jednolitego charakteru. Miasto nie jest całkowicie ani arabskie, ani afrykańskie, ani europejskie. Te trzy pierwiastki łączą się w tym miesjscu i powodują wyjątkowość stolicy Tunezji. Miasto nie jest typowym osrodkiem turystycznym, ale posiada wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyæ w drodze do Hammamat czy Sousse.

Największa medina w Tunezji

Jak przystało na stolicę kraju Tunis posiada największą medinę w Tunezji. To stare miasto, w którym niektóre budowle mają ponad tysiącletnią tradycję jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niesamoita atmosfera panująca w tej plątanianie wąskich uliczek i tuneli udziela się natychmiast każdemu odwiedzjżcemu to urocze miejsce. Specyficzna konstrukcja starych budowli sprawia, że latem panuje przyjemny chłód, a zimż ciepło.

Le Bardo - Muzeum Narodowe

mozaika

Na wschodnich przedmieściach Tunisu zlokalizowane jest Bardo Museum. Mnogość wystawianych eksponatów sprawia, że należy zarezerwować sobie dużo czasu na zwiedzanie. Muzeum mieści się w dawnych pałacach bejów husajnickich, których budowa zaczęła sie już w XIII w. Muzeum Bardo gromadzi większość najważniejszych zabytkowych przedmiotów pochodzących z pobliskich wykopalisk archeologicznych. Jest jednym z najwspanialszych muzów Afryki Pólnocnej. Róznorakie eksponaty zgromadzone są w 35 salach i licznych korytarzach. Prezentowane eksponaty obrazują tysiące lat burzliwej historii tunezyjskiej ziemi. Wystawiane zabytki przyciągają tak wiele zwiedzających, że najlepszą porą na względne spokojne zwiedzanie jest poranek roboczego dnia.

Muzeum Bardo samo w sobie jest przepięknym zabytkienm, pokazującym zamożność i siłę ówczesnych władców tutejszych ziem, lecz także świadcz±ce o ich zamiłowaniu do przepychu. Zawartość Muzeum jest równie imponująca. Muzzeum posiada najwiêkszą na świecie kolekcje rzymskiej moazaiki. Pokrywa ona ściany i podłogi pomieszczeń na 3 kondygnacjach dawnego pałacu. Wykonana z mistrzowska precyzją zachwyca ilością kolorów i detali. Znaleźć tu można pokaźną kolekcję sztuki islamskiej, a także znaczną ilośc marmurowych rzeźb pochodzących z wykopalisk z całej Tunezji.

©www.etunezja.info