podstawowe dane

Stolica: Tunis

Powierzchnia: 163 610km2

Ludność: 10 384 000

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Język urzędowy: arabski

Religia: islam - 98%

Porady

Porady na czas pobytu w Tunezji

Gdy już znajdziemy się w kraju o odmiennej kulturze, odmiennych zwyczajach i innym klimacie warto stosować pewne zasady postępowana by wymarzony urlop w Tunezji nie okazał się kompletnym fiaskiem.

Adres polskiej ambasady w Tunezji

Ambasada RP w Tunisie 5° Impasse N° 1, Rue de Cordoue
2092 El Manar I, Tunis, Tunisie
Telefon: (00-216) 71 873 837, 71 874 843
Faks: (00-216) 71 872 987
E-mail: amb.pologne@wanadoo.tn, konsulat.tunis@wanadoo.tn
Strona internetowa: www.tunis.polemb.net

Zdrowie

Zmiana flory bakteryjnej w jedzeniu często powoduje u europejczyków problemy żolądkowe. Należy więc się zaopatrzyć w lekarstwa na wypadek ewentualnych dolegliwości przewodu pokarmowego. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych dolegliwości, podczas pobytu w Tunezji należy pić wodę butelkowaną oraz stołować się w restauracjach co najmniej średniej kategorii. Wizyta u lekarza kosztuje 30-40 TND. Doba w szpitalu publicznym kosztuje 30-50 TND, a w prywatnym, z uwzględnieniem ewentualnych kosztów leczenia, od 200 TND. Nie zaleca się korzystania z publicznej służby zdrowia. W przypadku lżejszych chorób wskazane jest, zwłaszcza w dużych miastach, korzystanie z porad farmaceutów. Apteki reprezentują tu wysoki standard i dysponują szeroką gamą leków zachodnio-europejskich.

Uwaga na kieszonkowców

Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe (zwłaszcza na bazarach, placach, a także w środkach komunikacji publicznej) oraz napady rabunkowe na turystów. Należy zatem unikać zatłoczonych miejsc, nie nosić przy sobie dokumentów (wystarczy kopia paszportu) ani dużych sum pieniędzy. Zaleca się również unikanie dużych skupisk ludności oraz miejsc kultu religijnego. Należy także uważać, by nie pozostawiać w samochodach na parkingu wartościowych rzeczy(kamer, aparatów), gdyż stać się mogą łatwym łupem dla złodzeji. W przypadku utraty pieniędzy ambasada może pośredniczyć w skontaktowaniu się z rodziną lub przyjaciółmi w kraju. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (jeśli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy) może wypłacić poszkodowanemu kwotę, jaka zostanie uprzednio wpłacona przez jego krewnych lub przyjaciół na konto MSZ w Warszawie.

Przepisy celne

Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych. Jest to jednak wskazane, jeśli zakłada się ewentualność wywozu nie wydanych dewiz w kwocie przekracej 1000 USD. Nie ma ograniczeń w wymianie dewiz na walutę miejscową. Nie wydane dinary można wymienić przy wylocie na dewizy po okazaniu karty pokładowej i dowodu wymiany dewiz na dinary. Zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Dozwolony jest wwóz: rzeczy osobistych, 400 szt. papierosów lub cygar, 2 l alkoholu poniżej 25% i 1 l powyżej 25%, dwóch aparatów fotograficznych i 20 filmów, jednej kamery filmowej i 20 kaset.Hotele nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy wartościowe pozostawione w pokojach (w tym dokumenty). W związku z częstymi kradzieżami, nawet w renomowanych hotelach, zaleca się korzystanie z sejfów (cena wynajmu wynosi 2-3 TND za dobę)

Szanuj miejscowe zwyczaje

Należy pamiętać, że Tunezja jest krajem muzułmańskim i trzeba przestrzegać zasad wynikających z tradycji i religii, by nie narażac się na nieprzyjemności. Spożywanie alkoholu nie jest zabronione, nie należy tego czynić w miejscach publicznych i w lokalach gastronomicznych nie mających licencji na jego sprzedaż. W czasie świętego miesiąca ramadan należy również w ciągu dnia unikać spożywania pokarmów i picia napojów oraz palenia papierosów na ulicach, gdyż może to spowodować nieprzychylne reakcje ze strony Tunezyjczyków. Odradza się noszenie przez kobiety zbyt swobodnych ubiorów w miejscach publicznych, np. na bazarach, w pobliżu meczetów czy w miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów

wykorzystano informacje pochodzące z http://www.msz.gov.pl/
©www.etunezja.info